Piec na pellet

Czy warto kupić piec na pellet? Czym różni się od pozostałych modeli? Czy ma dobre opinie wśród innych użytkowników? Jakie są koszty ogrzewania pelletem?

To tylko kilka z wielu pytań, jakie powstają podczas wybierania rodzaju ogrzewania do domu. Przedstawiamy więc najważniejsze informacje, jakie mogą się przydać każdemu, kto zastanawia się nad tym, czy i jaki piec na pellet wybrać i kupić…

Zacznijmy jednak od początku:

Kocioł czy piec na pellet?

Piec emituje ciepło w tym miejscu, w którym się znajduje. Natomiast kocioł wytwarza nośnik ciepła wykorzystywany do ogrzewania także innych pomieszczeń. Terminów „kocioł na pellet” i „piec na pellet” często używa się jednak zamiennie, dlatego my również będziemy hołdować tej zasadzie.

Jaki piec na pellet wybrać i kupić?

Warto wiedzieć, że wśród najlepszych kotłów i pieców na pellet znajdziemy modele z podajnikiem, w pełni zautomatyzowane. To niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż dzięki niemu nie trzeba pamiętać o regularnym dostarczaniu paliwa do pieca. Co ciekawe, dużym zainteresowaniem cieszą się też w ostatnim czasie kominki na pellet, które można spotkać także w wersji z płaszczem wodnym. Takie kominki – prócz oczywistej funkcji ogrzewania pomieszczeń – dodatkowo podgrzewają wodę w domu.

Kotły na pellet

Nowoczesne kotły na pellet wyposażone są w wiele niezwykle przydatnych funkcji. Oto niektóre z nich:

 1. Mechaniczne czyszczenie palnika – czyszczenie odbywa się przed rozpaleniem i po wygaszeniu ognia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zaoszczędzimy dużo czasu i wysiłku. Spalanie w takich kotłach jest zarówno bardziej efektywne, jak i bardziej ekologiczne.
 2. Zaawansowany sterownik – w niektórych modelach można dokupić opcję intuicyjnego ekranu dotykowego.
 3. Sonda lambda – pozwala na dostosowanie pracy kotła do panujących warunków przy zachowaniu optymalnej sprawności urządzenia.
 4. Internet – jako opcja w niektórych modelach. Umożliwia zarówno zdalną obsługę kotła, jak i wgląd w historię zmian parametrów, a nawet wysyłanie wiadomości w razie alarmu.
Jaki piec na pellet wybrać i kupić - Aktualne ceny, opinie użytkowników i RANKING!
Jaki piec na pellet wybrać i kupić – Aktualne ceny, opinie użytkowników i RANKING! Wybierz najlepszy dla siebie sprzęt.

Piec na pellet z podajnikiem

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesne piece na pellet są wyposażone w automatyczne podajniki pelltu. Wśród nich znajdziemy modele ślimakowe i pneumatyczne. Podajniki pneumatyczne pozwalają na przenoszenie pelletu nawet z dużych odległości (kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt metrów!). Dzięki temu opał można składować nawet w zbiorniku ustawionym na zewnątrz domu.

Omówiliśmy już piec z podajnikiem na pellet, więc teraz pora na:

Palnik na pellet

Palnik na pellet to urządzenie, które stosuje się z kotłami centralnego ogrzewania. Służy ono do modernizacji kotła tak, by można było go używać do spalania paliwa stałego. To doskonała alternatywa dla pieca na węgiel, gaz czy olej.

Piec na wszystko?

Oczywiście, taki (jak dotąd) nie istnieje, jednak na rynku znajdziemy kotły uniwersalne:

 • Piece na pellet i drewno, czy też
 • Piece na pellet i ekogroszek.

Piec na pellet z płaszczem wodnym

Piec z płaszczem wodnym, nazywany piecykiem wodnym lub też piecykiem hydro, to urządzenie, które podłącza się do systemu hydraulicznego. Ogrzewa ono wodę w grzejnikach, nie wytwarzając gorącego powietrza. Piece z płaszczem wodnym o dużej mocy mogą ogrzewać zarówno pomieszczenia, jak i wodę. Mogą też współpracować z istniejącą instalacją, na przykład olejową lub gazową.

Piec na pellet z podajnkiem a może kocioł na pellet z plaszczem wodnym a może kominek na pellet i drewno?
Piec na pellet z podajnkiem a może kocioł na pellet z plaszczem wodnym czy kominek na pellet i drewno?

Kominek na pellet

Wśród kominków na pellet znaleźć można następujące modele:

 1. Kominek z płaszczem wodnym, wyposażony w automatyczny system rozpalania i dozowania paliwa.
 2. Kominek eco, z certyfikatem potwierdzającym spełnianie norm emisji zanieczyszczeń określonych przez odpowiednią dyrektywę Unii Europejskiej.
 3. Urządzenie 2 w 1: piec na pellet i kominek.

Jakie są zalety stosowania kominku na pellet?

Dobre modele umożliwiają automatyczne czyszczenie kominka i automatyczne rozpalanie pelletu. Zawierają aktywny system czystej szyby, termostat pokojowy, programator, a także zbiornik na pellet wystarczający nawet na 2 dni.

Koszty ogrzewania pelletem

Przechodzimy do najważniejszej kwestii związanej z piecami na pellet: czy to się opłaca? Jak zapewnia wielu producentów, do ogrzania domu o metrażu 150 m² potrzeba od 3 do 5 ton pelletu, a więc około 4000 złotych. To opcja optymalna. Nie można tu jednak zapominać o tym, że wpływ na tę kwotę będzie miało wiele czynników, jak choćby sposób ocieplenia domu, czy pogoda.

Co to jest pellet?

Jeśli mowa o ogrzewaniu pelletem, nie sposób nie wspomnieć o tym, czym właściwie jest pellet. Paliwo to, zwane też biomasą lub granulatem, jest surowcem produkowanym z odpadów drzewnych z zakładów przeróbki drewna i tartaków. Choć pellet z trocin jest najbardziej popularny, warto wiedzieć, że tworzy się go również:

 1. Pellet ze słomy,
 2. Pellet z kory,
 3. Pellet ze zrębków oraz
 4. Pellet upraw energetycznych.
 5. Pellet ze słonecznika

Pelet czy ekogroszek?

To pytanie, które często pojawia się podczas wyboru sposobu ogrzewania domu. Cena obu paliw jest zbliżona. Spójrzmy jednak na podstawowe różnice:

 1. Kaloryczność pelletu to około 19 MJ/kg, a węgla – 25 MJ/kg,
 2. W procesie spalania pelletu powstaje około 30 razy mniej popiołu niż w procesie spalania węgla.
 3. Popiół ze spalania pelletu można wykorzystywać jako nawóz organiczny.
 4. W procesie spalania węgiel produkuje duże ilości dwutlenku węgla, podczas gdy pellet produkuje jego znikome ilości.

Producenci i cena pieców na pellet

Wśród producentów pieców na pellet prym wiodą polscy producenci tacy jak Kostrzewa, Zębiec, Pleszew, Krzaczek czy Defro. Za niemiecką solidność i precyzję doceniany jest producent Heiztechnik. Cena kotłów na pellet kształtuje się w granicach od 4500 do 30 000 złotych.

Producenci i cena pelletu

Pellet kupowany jest zwykle od lokalnych producentów, takich jak Barlinek, Stelmetc czy Libero. Cena za tonę pelletu mieści się w granicach od 700 do 900 złotych.

Jedna opinia

 • Kiedyś miałam kominek na pellet i byłam z niego bardzo zadowolona – zwłaszcza, że przynosiło się go z piwnicy w workach, dzięki czemu nie brudziło się aż tak bardzo. No a teraz właśnie szukamy pieca na pellet – choć w sumie z innych powodów:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *