Regały wjezdne

To doskonałe rozwiązanie w przypadku magazynów wysokiego składowania, w których istnieje duże zagęszczenie towarów. Regały wjezdne pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową, gdyż dzięki nim redukujemy korytarze robocze. Jakie jeszcze korzyści może przynieść nam takie rozwiązanie?

Budowa regałów paletowych wjezdnych

Ramy regałów paletowych wjezdnych ustawione są w głąb, dzięki czemu powstają korytarze pozwalające na przejazd wózka widłowego. Na profilach ramy przymocowane są szyny paletowe. To elementy stabilizujące i łączące ciągi regałów, a jednocześnie służą one do składowania palet. Magazyny wielopoziomowe można budować poprzez łączenie pojedynczych modułów.

Jakie regały wjezdne wybrać i kupić?

Regały wjezdne
Regały wjezdne
Regały wjezdne można podzielić na dwa główne typy. W regałach typu drive – in (zblokowanych) towary składuje się według zasady LIFO (ostatnie weszło, ostatnie wyszło). Mamy tu dostęp do regału z obu stron, z jednego korytarza dostępu. Natomiast regały typu drive – through (przejezdne) służą do składowania zgodnie z zasadą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Umożliwiają one dostęp z dwóch korytarzy, po jednym z każdej strony regału.

Regały wjezdne typu drive – in

Na regałach typu drive – in składuje się produkty (lub grupy produktów) jednorodne o długiej dacie ważności. Pierwsza załadowana paleta opuszcza alejkę jako ostatnia, zgodnie z zasadą LIFO (Last In, First Out). Regały tego typu mogą być wyposażone w platformę sterowaną radiowo, przy pomocy półautomatycznego satelity. To doskonałe rozwiązanie dla magazynów o szybkim tempie pracy, na przykład w branży spożywczej, a zwłaszcza w przypadku mroźni czy chłodni.

Jakie korzyści można odnieść dzięki zastosowaniu takiego systemu?

 • Wzrost tempa pracy,
 • Obniżenie kosztów składowania jednej palety,
 • Wzrost bezpieczeństwa (pracownik nie musi wjeżdżać w głąb regałów),
 • Ograniczenie uszkodzeń regałów, jakie powodują wózki widłowe.

Regały wjezdne typu drive – through (przejezdne)

Regały wjezdne typu drive – through obsługuje się zgodnie z zadadą FIFO (First In, First Out), co oznacza, że konkretną alejkę można zapełniać nowymi paletami dopiero wówczas, gdy opróżnimy ją ze wszystkich wcześniejszych palet. Data ważności nie ma tu już znaczenia, gdyż paleta najstarsza będzie wydawana jako pierwsza.

Regały przejezdne mogą być sterowane:

 1. Ręcznie – z pulpitu sterowniczego znajdującego się przy każdym korytarzu,
 2. Zdalnie – przy pomocy pilota z wózka podnośnikowego,
 3. Automatycznie – sterowanie odbywa się z jednego komputera.

Atuty regałów paletowych wjezdnych

Wyposażenie magazynu w system regałów paletowych wjezdnych niesie za sobą szereg korzyści:

 1. Pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie (do 85%),
 2. Zapewnia optymalny stosunek ceny miejsca do zajmowanej powierzchni,
 3. Gwarantuje odpowiednie warunki do przechowywania materiałów niestabilnych czy delikatnych (na przykład, gdy nie można ich składować jedne na drugich),
 4. Umożliwia dostosowanie głębokości i wysokości korytarzy do wielkości przechowywanych towarów,
 5. Umożliwia wjazd wózka widłowego do wnętrza regału,
 6. Daje możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia.

Palety na regałach wysokiego składowania

Palety na regałach wjazdowych składuje się tak, by ich deski podłogowe biegły prostopadle do korytarzy. Dzięki temu ładunek jest bezpieczny. Towar składowany na palecie musi być stabilny, a jego obrys nie może poza nią wystawać. Parametry takie jak rozstaw ram i wysokość zawieszenia szyn paletowych dobierane są przez konstruktora. Bierze on pod uwagę rodzaj, gabaryty i wagę ładunku na paletach.

Standardowe parametry regałów

Najczęściej spotykane wymiary regałów wjezdnych to:

 • Wysokość ram: od 2 000 do 13 000 mm (co 500 mm),
 • Regulacja wysokości trawersów: co 50 mm,
 • Szerokość korytarza: od 500 do 1 200 mm (co 100 mm).

Większość producentów regałów wjezdnych zapewnia, że na życzenie klienta wykonywane są systemy o niestandardowych wymiarach.

Producenci i ceny regałów wjezdnych

Producenci regałów magazynowych, którzy w swojej ofercie mają także regały wjezdne, to między innymi Promag, Mecalux, WDX, Jungheinrich, Tema, Regalux, Olejnik i Regalit. Cena takiego regału wynosi od 100 do 300 złotych za miejsce paletowe (m.p.).

Jedna opinia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *